EMLÉKSZOBOR AVATÓ
Mártély
2013. július 20.



Balogh Jánosné Mártély polgármestere
"De te csak élj úgy, mint aki a földön született, s ide is fog megtérni, a földbe.
A csillagokat csak üdvözöld egy pillantással, mert nem tudhatsz semmit felőlük.
Te csak a földet ismerheted. Ismerd meg a földet és szokj hozzá.
Szeresd meg a földet, mint sorsodat, mely meg van írva a Jegyekben és csillagokban.
(Márai Sándor: A Jegyekrõl és a csillagokról –Füves könyv)

Szeretettel és tisztelettel köszöntök minden kedves érdeklődőt a mai szoboravató ünnepségünkön!

Külön tisztelettel köszöntöm Nagygyörgy Sándor feleségét: Ábrahám Mariannt, lányát: Nagygyörgy Ágnes szobrászművészt és családját, és Nagygyörgy Sándor fotoművész minden kedves hozzátartozóját.

Minden település életében különleges eseménynek számít, ha szépül, gazdagszik valamivel. Mai világunkban egyre kevesebb lehetőség jut a művészetekre, köztéri alkotásokra.

Ezért is nagy esemény ez a mai nekünk mártélyiaknak, hisz a Nagygyörgy családtól Mártély lakossága a mai napon egy gyönyörű, tájba illő, Mártély varázsát is jelképező köztéri szobrot kap ajándékba.

Településünk meghatározója a holt Tisza partján található, érintetlen természetvédelmi terület.

Mi, akik itt élünk, gondosan őrizzük történelmünket, igyekszünk fenntartani és éltetni gyökereinket, emlékezni azokra, akik Mártély szépségét hirdették és vitték szerte a nagyvilágba.

Nagygyörgy Sándor fotoművész fölfedezte és megszerette ezt a világot. Gyakran jött Mártélyra, hogy megfigyelje, lencsevégre kapja az itt élő emberek jellegzetes vonásait, a vízparti fák különleges alakját és az állatvilágot.

Emlékszem magas, feltűnő alakjára, nyakában a távcsővel, kezében a fényképezőgéppel, ahogy komótosan, magányosan járta a területet.
Szerencsésnek mondhatom magam, hogy ismerhettem őt, és mindig büszkén fedeztem föl fotóit az akkori Nimród vadászújságban.
Eltelt azóta 35 év és hálás vagyok a sorsnak, hogy polgármesterként megismerhettem a feleségét és a lányát is. Igazán nagy öröm számunkra az a felajánlásuk, hogy itt kerül elhelyezésre ez a szobor, megtisztelő ez a mártélyiaknak, hogy helyet adhatunk egy emlékhelynek, egy Nagygyörgy Sándorra emlékező szobornak, amiben valójában egész Mártély benne van.
Mi, akik itt élünk szeretjük ezt a kis falut.
Szeretjük a magas fészkekben kelepelő gólyákat, a templomtorony vasharangjának szép hangját, a tiszta levegőt, és a vizet.
A ladikok orra alatt cserfesen locsogó hullámokat, amint alájuk futnak apró fényes tajtékok, s azt a semmivel össze nem téveszthető illatot, melyet a víz, a növények, kátrány, és a fák levegőben szálló virágillatának egyvelege ad, s amit talán soha nem lehet feledni annak, aki egyszer is részese volt - vesse bárhová, bármilyen messze az élet…
No és a csendet. A madarak röptét a víztükör felett, vagy ahogy pihennek egy vékony kis faágon, s a halak mozdulásának gyűrűzését.
Itt a természet szépsége és nyugalma ritka harmóniát alkot. Lent a vízparton, vagy egy ladikban ülve, ahol a múlt, jelen, jövő egysége békés hangulatot áraszt, az ember képes felejteni a mindennapok problémáit is.
Büszkék vagyunk arra a kötődésre, ami kialakult a természetelvű művészek és Mártély között, akik nagy elődök nyomdokán haladva felfedezték a falu és a holtág szépségeit, s műveikkel egyszer s mindenkorra felrajzolták ezt a magyar művészet palettájára.
Szeretnénk, hogy egyre többen legyünk olyanok, akik éljünk itt bár hosszú évtizedek óta, vagy lakjunk az ország, a világ bármely más táján, időről-időre ellenállhatatlan késztetést érezzünk arra, hogy újra és újra magunkba fogadjuk a természet szépségének gyógyerejét, a falu nyugalmát, az itteni emberek szeretetét, a csendet, és mindazt a jót, amit ez a hely adni tud.
Mártély régi idők óta az ember, a természet és a művészetek találkozásának színtere, ahol a táj, a vízparti fűzek, madarak és emberek békésen élnek egymás mellett.
Ez a mai napon avatásra kerülő szobor arra figyelmeztet bennünket, hogy tiszteljük a múltat, ápoljuk a jelent, és legyünk nyitottak a jövő felé.
Tiszteljük Nagygyörgy Sándor életútját, szemléletét, ápoljuk a természetet, figyeljünk környezetünkre, a természetre és mindenre, ami ma még a mienk, hogy mindezt megmutathassuk majd unokáinknak is.
Azt az egységet és harmóniát sugallja ez a szobor, ami ugyan jelen van mindennapi életünkben is, de sokszor észre sem vesszük.
Meg kell állni egy pillanatra, ki kell szakadni rohanó világunkból, elgondolkodni az élet szépségéről, az apró örömökről, amik életünket szebbé tehetik.
Nagygyörgy Ágnes szobrászművész csodálatosan szépet alkotott! Ez a szobor Mártélynak az ékköve lesz itt a Faluház előtt és csalogatja az idelátogatókat a tájvédelmi körzetbe. Hálásak vagyunk Nagygyörgy Ágnesnek és édesanyjának, hogy itt, nálunk kerül elhelyezésre ez a gyönyörű alkotás.

Mártély község lakossága nevében szeretném megköszönni ezt a szépséges ajándékot és átnyújtani egy virágcsokrot a művésznőnek köszönetünk jeléül.
A szobrász segítője Csikós János bronzöntő volt, a posztamens Tóth Mihály kőfaragó műhelyében készült.
Az ő odafigyelésük, gondosságuk is benne van ebben a szoborban. Szeretném nekik is megköszönni a munkájukat.

Lányi András szerint,
A HARMONIKUS EGYÜTTÉLÉS ALAPELVE:
A MÁS LÉNYEK IRÁNTI TISZTELET, A MÁSOK JAVÁNAK SZERETETE,
VALAMINT AZ, HOGY A TERMÉSZET RENDJÉBEN GYÖNYÖRKÖDNI TUDJUNK
ÉS MEGÉRTSÜK FELELŐSSÉGÜNKET A RENDÉRT…"

Bízom benne, hogy mi mártélyiak és az ideérkező vendégek még sokáig fogunk gyönyörködni a most felavatásra kerülő szoborban, emlékezve egy nagyszerű fotósra, Nagygyörgy Sándorra, akinek neve beíródott a mártélyi nagy könyvbe.

Köszönöm, hogy meghallgattak.

 

Gera Mihály újságíró

Tisztelt vendéglátók, kedves vendégek!
Hölgyeim és uraim!

Első szavam a köszöneté kell, hogy legyen.
Hálás köszönet illet mindenkit, aki hozzájárult, aki részt vállalt a munkából, aki a maga módján segítette, hogy a Nagygyörgy Sándor előtt tisztelgő emlékmű megszülessen, és felállíttasson itt, Mártélyban, úgy, ahogyan Nagygyörgy Ágnes megálmodta.
Ezzel a szeretet ihlette, tiszta formájával lenyűgöző emlékművel, amely hiteles jelképe a helyi, a tiszai tájnak, mintegy testet öltött, láthatóvá vált az az évtizedekre visszanyúló, szoros kapcsolat, amely Nagygyörgy Sándort és Mártélyt összekötötte.

Mártély, tudjuk jól az életrajzból, már tanulmányai idején befogadta a főiskolai növendéket, később pedig másfél évtizedre második otthonává vált az alkotó művésznek. Aztán az itt született rajzok, festmények, később pedig a fényképek, hírét vitték, Mártélynak, a festői Tisza parti településnek, előbb ország- később világszerte. Így egyenlítődött ki, és szilárdult meg kettejük kapcsolata.

Egyébként, ahogy ország-világ, én is Nagygyörgy Sándor műveiből ismertem meg Mártélyt, a tájat, a folyópartot, az embereket, a település házait, utcáit. Hosszú ideig csak távolról, fényképről, ugyanis a mai nap csupán a második, amit Mártélyon töltök.
Az első látogatásom nem volt ilyen ünnepélyes, de nagyon izgalmas, és meglehetősen zajos.

Ugyanis Nagygyörgy Sándor Trabant márkájú, kétütemű gépkocsiján pöfögtünk végig a falu utcáin, a jellegzetes, kékes füst hosszan követett bennünket. Egyébként én kértem rá, hadd jöhessek vele, mutassa meg Mártélyt, hadd lássam végre, a valóságban is. Közbevetőleg el kell mondanom, hogy nemcsak Mártélyról tanultam tőle, hanem, amit a természet fényképezéséről tudok, arra is Nagygyörgy Sándor tanított. Láthattam őt munkaközben, hallottam tervezett műveiről (mert némelyik fényképét nemcsak elképzelte, hanem föl is vázolta nagy fekete füzetébe, néha évekkel elkészülte előtt), aztán a kész alkotásokat elemezni, aggályos aprólékossággal; elméleti kérdéseket boncolgatni; tanúja voltam gyakori elégedetlenkedésének és ritkább elégedettségének, és a minőség iránti megingathatatlan elkötelezettségének. Tőle tanultam tisztelni a természetet és tudni, mi az igazi természetfotó.

Közben megismerhettem egy embert, aki céltudatos, határozott egyéniség volt, telve halk, mosolygós makacssággal; észre sem lehetett venni, ha ellenkezett, ha mondta a magáét, amíg igazát nem lelte, de mindezt csak akkor, ha a lényegre terelődött a szó, a lényegtelen dolgokat érdeklődő, ám szórakozott tekintettel hallgatta, bólogatott hozzá. Így nézte a világot is: nyitott szemmel és nyitott szellemmel, befogadásra készen; amit lényegtelennek ítélt, kihullt figyelme rostáján, amit lényegesnek, az fennakadt. A befogadott világról mindig volt mondanivalója és arról is határozott elképzelése volt, hogyan kell kifejeznie magát. Műveiből ítélve tudatos képalkotó volt, aki nem elégedett meg a véletlenül szeme elé kerülő valósággal, hanem kereste a képeit, fölfedte, kihántotta őket a környezetükből, ahol rejtőzködtek. Nem fényképeket akart ő készíteni, hanem gondolatokat kifejezni, véleményt közölni. Ebben rejlik műveinek utánozhatatlan drámai ereje.

Ilyen előzmények után érkeztünk meg 1974 kora ősszel Mártélyra. Emlékszem, meleg volt, igazi indián nyár. Amint leállt a motor, zsongító csend vett körül bennünket, és hihetetlen nyugalom. A falu mintha kihalt volna. Mindenki az árnyékba húzódott, csak mi ketten mentünk, dacolva a meleggel, elöl Nagygyörgy Sándor, kezében a fényképezőgéppel, mögötte én, kezembe a füzetemmel. Miközben fényképezett, mondta, hol járunk, mire érdemes figyelnem.
Habár nagy kedvem volna hozzá, hogy részletesen beszámoljak élményeimről, de kíméletes leszek, csak néhány, felejthetetlen pillanatot idézek fel.
Láttam az akkor még a főteret díszítő göcsörtös famatuzsálemet, jártam a vendéglőbe, meg a presszóban is. Megtudtam, hogy 1530-an élnek Mártélyon, hogy 524 ház van, és hogy hét üzlet, köztük egy kisáruház. Fölmentem a templomtoronyba, a plébános úr kedvesen figyelmeztetett bennünket, hogy a létra egyik foka el van törve, de akármi legyen, ha meg tudja mondani, melyik, valahol a közepe táján. Kimentünk a gáton túl, a folyópartra, ahol öreg halászok ültek, majd csónakba szálltunk és hagytuk magunkat sodortatni a vízzel, néztük a vízben álló fákat, a botlófüzeket (amelyeknek akkor tanultam a nevét).
Minderről aztán hat oldalon, tizennyolc Nagygyörgy Sándor fénykép kíséretében, számoltam be abban az öt nyelven megjelenő képeslapban, ahol szerkesztőként dolgoztam. Írásom elején arra kértem olvasóimat, nézzék meg alaposan a fényképeket, mert a szavaknál nagyobb a hitele a fényképeknek.
Habár ez a mondat akkor csak újságírói fordulatnak tűnt, harminchét év elteltével az élet igazolta.
Történt ugyanis, hogy 2011-ben, amikor Nagygyörgy Sándor Mártély albuma készült, a háromnyelvű album szövegét németre Tollas Gábor fordította. A szöveg annyira felkeltette az érdeklődését, hogy azt kérte, ha elkészül, kaphasson egy példányt az albumból. Amikor megkapta oly erővel hatottak rá az album fényképei, hogy a múlt esztendőben itt töltötte szabadságát. Majd visszatérve Budapestre, lelkesen számolt be élményéről, miszerint azt találta Mártélyon, amit az album ígért, mert Nagygyörgy Sándor fényképei valós, hiteles és máig érvényes mártélyi hangulatot közvetítenek.
Végezetül arra kérem a mártélyiakat, ha azt látják, hogy valaki tűnődve megáll az emlékmű előtt, ne sajnálják rá az időt, mondják el neki, mindazt, amit tudnak Nagygyörgy Sándorról.
Sose feledjék, mindenki emléke addig él, amíg emlékezünk rá, amíg nem engedjük át a feledésnek.


Köszönöm, hogy meghallgattak.

 

Dr Gyulai József akadémikus

Egy ritka eseménynek lehetünk itt ma tanúi: Megtudhatjuk, hogy egy nagy embert milyennek lát a kongeniális művész-leánya?

Nagygyörgy Sándor – remélem, mondhatom – egyik legjobb barátjaként a nekem legjobb barátot megörökítő alkotást revelációként várom, mert itt az a ritka esemény is bekövetkezik, hogy amit ma leleplezünk, az számomra is még titok és csak remélem attól a belelátást az apa-leánya egymás-szeretetébe.

Találgassak, hogy miként látja lelki szemeivel Nagygyörgy Ágnes mester a tragikusan korán elment édesapját? Az édesapát, aki azon ritka természetfotósok egyike, aki tanult és kiváló festő is volt, és aki új hivatásában azzal vált egyedivé, hogy vállalta, akár egész éjszakán át, hogy ott kushadjon egy bokor tövén, vagy egy nádasban, a szúnyog-haddal zajtalanul hadakozva? Tette azért, hogy belelásson egy kapitális szarvasbika vágy-gerjesztette lelkébe, vagy egy kócsag óvatosan hiú szépségébe, vagy akár csak egy bíbic "bibickedésébe"? … Hogy a képpel meg is fejtse a meglesett vad, madár, vagy csak a csöndes tiszai, kis-balatoni mélység lelkiállapotát, szándékát, rejtett vágyait –
antropomorfizálva a szépségüket, érzéseiket, de mindig egy domináns szellem szemüvegén át. Amíg fekete-fehér volt a képi technika, önmaga laborálta is, ott komponálta meg a végleges mondanivalót. Ezért olyan "pictor doctus"-osak a képei.

Szóval, mit szeretnék rövidesen belelátni Ágnesnek, nekem-is-valahai-szinte-leányomnak az édesapjáról alkotott képébe?

Képzeljük magunk elé a mártélyi Tiszapart egy sokakat megihlető ívét, napnyugta után, képzeljük mellé a víztükör csendjét, amit csak a futrinkák víztükörhorpasztó surrogása zavar meg, lássuk meg a partnak a vizek törvényei által kimart hajlatát, annak játékait az ellenfényben … És ekkor megértjük, hogy "Sada" mit érzett meg és mit tudott mindezzel művelni? Mert barátjaként, sokszor tanújaként bízvást tanúsíthatom, hogy itt más is történt. Mert elmondhatjuk, hogy a szereped, belelátásod ennél sokkalta mélyebb volt:

...Általad lelt önmagára
a víz,
a fűz,
a nyár,
a gém,
a gím,
a dám.

Tőled tanulta ívét
a borozda,
a part,
fényárját a tisztás,
páráját az irtás...

Ugye, mindannyian tudjuk, mely képeiről, mely szépséges "szereplőkről" szólnak e sorok?

Sadám, nagy adomány, kegy, hogy részesei lehetünk mindennek, és érthetetlen, és talán kissé szégyelljük is, hogy mi még ezen az oldalon lehetünk.

Ez az ittlét azonban kötelességet is ró ránk. A hátrahagyottjaid, asszonyod, lányod ezt nagyszerűen csinálják és – reméljük –, hogy ezt "ære perennius" is teszik, hogy Horatiust kissé módosítva mondhassuk mi és majdan utódjaink, a világnak ezen a szép táján élő utódaink, és az itt járók nevében: hogy "ércnél maradandóbban" őrizzük, őrzik majd meg a munkásságodat, annak maradandó intim csendjével egyetemben. Egy olyan világ csendjét őrizve, amely hihetetlenül törékeny, de egyediségében óvandó kincs.

Remélem, valahonnan Te is látod, meg az általunk is mélyen szeretett felmenőid, elment testvéreid is látják, ami most itt történik.
Az azonban mindenképpen igaz, hogy a szívünkből kileselkedhetsz te, és kileselkedhetnek ők is minderre…

Lássuk, tehát a művet!

 

 

Nagygyörgy Ágnes szobrászművész

Kedves Jelenlévők!

Először is szeretném megköszönni, hogy erre az alkalomra eljöttek, sokan nagyon messziről, több száz kilométer távolságból. Nagyon jó érzés, hogy megoszthatjuk ennek a szép pillanatnak örömét. Köszönöm szépen.

Mindössze néhány gondolatomat szeretném megosztani Önökkel a szoborral, a fotózással és az amatőr fotópályázattal kapcsolatban.
Néhány szót mondanék a szobor létrejöttéről, annak folyamatáról, főként azért, mert megtervezésekor Édesapám Nagygyörgy Sándor fotóinak szemléletéből indultam ki.
Mint képzőművész, szobrász vagy fotós, hatalmas teremtő erő van a birtokunkban. A szobrász maga dönti el, hogy milyen szobrot készít: figuratív szobrot, portrét, mellszobrot, vagy egy absztrakt kompozíciót. A fotónak első látásra limitáltabbnak tűnnek a lehetőségei, mert azt adja vissza, ami már ott van, amit az ember maga előtt lát. De a nagy kérdés persze az, hogy hogyan és hogy mit lát.
Hogy egyáltalán mit látunk, az annak a függvénye, hogyan tudjuk kikapcsolni a megszokott esztétikai normák beidegzéseit, behatároló nyomását. A természetben, vagy bármely más látványban minden ott van előttünk, és ha képesek vagyunk kinyitni önmagunkat, akkor rátalálunk a fölfedezés élményére, arra, hogy a csoda, amit látunk ugyan az, mint az a csoda, ami bennünk van. Ezen az alapon nyugszanak Nagygyörgy Sándor fotói: a meglátás, az élmény csodáján, rögzítésén. És épp úgy, ahogy ő nem manipulálta a látványt, épp úgy én sem akartam szobrot alkotni, hanem inkább "találni". Így esett a döntés egy ágra, egy egyszerű faágra és a bugyuta csiripelő verebekre.

Ez egy látszólag banális, hétköznapi látvány, de azzal, hogy az ember meglátja, valósággal meglátja és kiemeli a mindennapi közegből – ahogy a fotó is azt teszi – átalakul, mássá válik.
Ezt a gondolatot szeretném átadni főként a fotópályázaton résztvevők, de minden kedves jelenlévő számára: ápolják magukban a körülöttünk lévő Élet csodáját, nyissák ki önmagukat a látvány felé, és akkor magától jön létre az alkotás.
Még mielőtt átadnám a résztvevőknek Nagygyörgy Sándor MÁRTÉLY című albumát valamint ezt a rendkívül szerény kis "díjat", szeretnék köszönetet mondani nemcsak Balogh Jánosné polgármester asszonynak, Jutkának, aki lelkesedését, szeretetét, idejét és munkáját korlátlanul adta az eltelt fél év alatt, hanem főként annak a két csodálatos mesterembernek, akiknek köszönhetően megvalósult maga a szobor, akik annyit segítettek nekem annak megvalósitásában.
Türelmesen eltűrték az állandóan változó instrukciókat, és akik szaktudásuk legjavát adták: Csikós János bronzöntő mester és Tót Mihály kőfaragó mester.
János, Mihály, köszönöm.

Most megkérném a fotópályázaton résztvevőket, hogy fáradjanak ide és vegyék át ezt a szerény jutalmat, emlékezve ezzel a mai napra.

Nagygyörgy Ágnes

 

Kovács Blanka tanuló, Mártély

 

 

 

 

Klein Zoltán: TERMÉSZETBARÁT

A természetbarát
Nem csak néz, - de lát is.
Meglátja a természetben
Az apró csodát is.
A szivárvány színeit
A harmatcseppeken,
Amint megcsillannak
A fenyőleveleken.
A pákosztos méhecskét
A virág kelyhében.
Egy apró gyík napozik
A sziklarepedésben,
A pókháló a bokron
Mily mesterien van szőve ...
És máris látja a facsemetét
Óriássá nőve.
A selymes ökörnyál
Utazik a szélben
És meg - megcsillan
Az őszi napsütésben.
Egy madár a fiát
Repülni tanítja.
Tarka lepke a szárnyát,
Mint zászlót lobogtatja.
Meglát minden szépet
A katicabogártól
A legelésző őzig,
Virágos tavasztól
Lombhullató őszig.

KÉPGALÉRIA

 

  
Munka közben Csikós János bronzöntő mesterrel.

****



KÉT ÉVTIZED MÖGÖTTÜNK
Vajda János fotoművész írása
2013. augusztus



alt 2013. július 20-án szobrot avattak Mártélyon Nagygyörgy Sándornak. Nagygyörgy Ágnes szobrászművész kecses alkotása a település fő útja mellett, a központi helyen lévő Faluház előtt áll. Két évtizeddel Sándor hirtelen és korai eltávozása után.
Nem is tudom, van-e kortárs fotóművésznek szobra e hazában? Ám nem ez a lényeg, sokkal inkább a szobor maga, a helyszín, ahová került és az állíttatók személye. Had idézzek Gyulai József professzor, "Sada" egykori barátja avató beszédéből:

"Képzeljük magunk elé a mártélyi Tiszapart egy sokakat megihlető ívét, napnyugta után, képzeljük mellé a víztükör csendjét, amit csak a futrinkák víztükörhorpasztó surrogása zavar meg, lássuk meg a partnak a vizek törvényei által kimart hajlatát, annak játékait az ellenfényben … És ekkor megértjük, hogy "Sada" mit érzett meg és mit tudott mindezzel művelni? Mert barátjaként, sokszor tanújaként bízvást tanúsíthatom, hogy itt más is történt. Mert elmondhatjuk, hogy a szereped, belelátásod ennél sokkalta mélyebb volt...
...Sadám, nagy adomány, kegy, hogy részesei lehetünk mindennek, és érthetetlen, és talán kissé szégyelljük is, hogy mi még ezen az oldalon lehetünk.
Ez az ittlét azonban kötelességet is ró ránk. A hátrahagyottjaid, asszonyod, lányod ezt nagyszerűen csinálják és – reméljük –, hogy ezt "ære perennius" is teszik, hogy Horatiust kissé módosítva mondhassuk mi és majdan utódjaink, a világnak ezen a szép táján élő utódaink, és az itt járók nevében: hogy "ércnél maradandóbban" őrizzük, őrzik majd meg a munkásságodat, annak maradandó intim csendjével egyetemben. Egy olyan világ csendjét őrizve, amely hihetetlenül törékeny, de egyediségében óvandó kincs.
Remélem, valahonnan Te is látod, meg az általunk is mélyen szeretett felmenőid, elment testvéreid is látják, ami most itt történik. Az azonban mindenképpen igaz, hogy a szívünkből kileselkedhetsz te, és kileselkedhetnek ők is minderre…"

Őszinte sajnálatomra nem tudtam ott lenni a szobor – bár inkább emlékműnek nevezném – avatásán. Terveztem, szerettem volna, de a körülmények nem úgy hozták. Az avatással egyben kis kamara kiállítás is nyílt Sándor válogatott műveiből. Özvegye, Ábrahám Mariann előadóművész kért meg rá, hogy próbáljam megszervezni a kiállítás végeztével a képek haza szállítását. Így jutottam le, viszonylag hamar, 10 nappal az avatás után. Nem volt semmi előzetes elképzelésem a műről, bármennyire is igyekeztem valami képet festeni magamban róla. Már jártam Mártélyon, érdekes inkább Sándor halála után, de mindig ott éreztem a szellemiségét. Ahelyett, hogy az első látványbeli érzéseimről írnék, inkább Balogh Jánosné, Mártély polgármestere beszédéből ragadok ki részletet.

"Emlékszem magas, feltűnő alakjára, nyakában a távcsővel, kezében a fényképezőgéppel, ahogy komótosan, magányosan járta a területet.
Szerencsésnek mondhatom magam, hogy ismerhettem őt, és mindig büszkén fedeztem föl fotóit az akkori Nimród vadászújságban.
Eltelt azóta 35 év és hálás vagyok a sorsnak, hogy polgármesterként megismerhettem a feleségét és a lányát is. Igazán nagy öröm számunkra az a felajánlásuk, hogy itt kerül elhelyezésre ez a szobor, megtisztelő ez a mártélyiaknak, hogy helyet adhatunk egy emlékhelynek, egy Nagygyörgy Sándorra emlékező szobornak, amiben valójában egész Mártély benne van.
Mi, akik itt élünk szeretjük ezt a kis falut.
Szeretjük a magas fészkekben kelepelő gólyákat, a templomtorony vasharangjának szép hangját, a tiszta levegőt, és a vizet.
A ladikok orra alatt cserfesen locsogó hullámokat, amint alájuk futnak apró fényes tajtékok, s azt a semmivel össze nem téveszthető illatot, melyet a víz, a növények, kátrány, és a fák levegőben szálló virágillatának egyvelege ad, s amit talán soha nem lehet feledni annak, aki egyszer is részese volt - vesse bárhová, bármilyen messze az élet…
No és a csendet. A madarak röptét a víztükör felett, vagy ahogy pihennek egy vékony kis faágon, s a halak mozdulásának gyűrűzését."

A kiállítást már lebontották, egy kávé mellett beszélgettünk a polgármester asszonnyal. Természetesen Mártélyról, a Tiszáról, Sándorról, miután bepakoltunk Zotyó barátom autójába. Mariann megvendégelt bennünket a közeli büfé speciális lángosával, és utána természetesen legurultunk a Holt-Tiszához. 2008 őszén hosszabb időt töltöttünk itt egy társasággal. Gyönyörű fényekben, színekben, reggelekben, estékben. A kora délutáni nyárban azonban egészen más hangulatban párolgott a látvány. Nem is nagyon találtam nagy gépre való témát, jobbára a fodrozódó vizet fényképeztem egy előre elképzelt montázshoz. Viszont több képet is készítettem a távoli, bal kanyarról. Nem is igazán értettem, miért, csak a számítógépes utómunka alatt. Ekkor nyilalt belém a felfedezés: mi is adhatta a közvetlen ihletet Ágnesnek művéhez.

És egyből érthetővé is vált sok minden ünnepi beszédéből:

"Néhány szót mondanék a szobor létrejöttéről, annak folyamatáról, főként azért, mert megtervezésekor Édesapám, Nagygyörgy Sándor fotóinak szemléletéből indultam ki.
Mint képzőművész, szobrász vagy fotós, hatalmas teremtő erő van a birtokunkban. A szobrász maga dönti el, hogy milyen szobrot készít: figuratív szobrot, portrét, mellszobrot, vagy egy absztrakt kompozíciót. A fotónak első látásra limitáltabbnak tűnnek a lehetőségei, mert azt adja vissza, ami már ott van, amit az ember maga előtt lát. De a nagy kérdés persze az, hogy hogyan és hogy mit lát.
Hogy egyáltalán mit látunk, az annak a függvénye, hogyan tudjuk kikapcsolni a megszokott esztétikai normák beidegzéseit, behatároló nyomását. A természetben, vagy bármely más látványban minden ott van előttünk, és ha képesek vagyunk kinyitni önmagunkat, akkor rátalálunk a fölfedezés élményére, arra, hogy a csoda, amit látunk ugyan az, mint az a csoda, ami bennünk van. Ezen az alapon nyugszanak Nagygyörgy Sándor fotói: a meglátás, az élmény csodájára, rögzítésére. És épp úgy, ahogy ő nem manipulálta a látványt, épp úgy én sem akartam szobrot alkotni, hanem inkább „találni”. Így esett a döntés egy ágra, egy egyszerű faágra és a bugyuta csiripelő verebekre. Ez egy látszólag banális, hétköznapi látvány, de azzal, hogy az ember meglátja, valósággal meglátja és kiemeli a mindennapi közegből – ahogy a fotó is azt teszi – átalakul, mássá válik."

Kedves Ágnes! Bármennyire is megtisztelő és szép helyen áll a műved, képzeletben kihoztam magammal a Tisza-partra. Édesanyád üldögélt egy padon, a vízet nézte alig látható mosollyal az arcán. Tudom, kivel beszélgetett. Valamiért itt képzeltem el valahol a mű helyét. Jobboldalról a botlófüzek, balról meg a kanyar száraz ága között. Ezt a magamban elhelyezett emlékművet raktam össze képben.

A szobrot Csikós János mester öntötte bronzba, a talapzat Tót Mihály kőfaragó mester műve.


Napokig kavarogtak bennem az érzések, a gondolatok. Érlelődött ez a bejegyzés, miközben dolgoztam ezzel a két képpel. Tíz év ismerettség, amiben 3 év közelinek mondható barátság, majd az ezt követő húsz év. Számomra sokféle úttal és megéléssel. Sikerekkel és csalódásokkal. Tíz évig bírtam, kérésének eleget téve tenni a Nimród Fotóklubért, hogy a közösséggel együtt az Ő emléke is megmaradjon. A régi csapat már nincs együtt, az új más utakon jár. Sándor szellemi öröksége azonban egy a klubéval. És velem, nekem máig az egyik legnagyobb hatású mesterem.
Mélyen megindító, ahogy Mariann és Ágnes "életben hagyják" az emlékét. Képeinek a gondozásával, a honlap üzemeltetésével és az albumok megjelentetésével. És természetesen a mártélyi emlékmű megvalósításával. Előbb-utóbb elmennek azok is, akik még itt vannak, rá emlékezve. Ez a mű azonban, reméljük itt marad örök időkig, vagy ameddig az anyag ellent tud állni a természetnek. És emlékeztetni fog a XX. század második felének egyik legnagyobb természetfotós-művészére, akinek Mártély volt az egyik legnagyobb szerelme...
Mariann, Ágnes, Sándor! Hoztam Nektek emléket, egy-egy képben arról a napról, a mai kor egyszerű technikájával készültek. Nem mindenki valósága ez a három mobilfotó, de talán köze van ahhoz a belső valósághoz, ami néhány szálon bennünket is összeköt.

 

VISSZA A MENÜBE